Jan Klouček

jan kloucek
jan kloucek
Věk: 50 let
Profesní věk: xx let
odkaz: janpipes.cz
Adresa: Výroba dýmek,
Jevanská 1065
281 63 Kostelec nad Černými lesy

Historie

Jmenuji se Jan Klouček a dýmky s mou značkou JanPipes profesionálně vyrábím od roku 1999. Má cesta k dýmkařskému řemeslu nebyla přímá; původně jsem studoval matematiku na Universitě Karlově a po té se věnoval obchodu. V roce 1992 jsem založil dýmkařskou prodejnu „Baker Street“ v Celetné ulici v centru Prahy, to byl životní zlom, který mně přivedl k dýmkám profesionálně. Později jsem měl tu čest, učit se dýmkařské řemeslo přímo v jeho kolébce, francouzském městě Saint-Claude. Pro vznik mé dýmkařské dílny byla důležitá spolupráce s přední francouzskou firmou Chacom. Její majitel pan Yves Grenard mi velmi pomohl při zahájení výroby dýmek a byl hlavním odborným rádcem.

Perfektní zvládnutí řemesla a znalost materiálu považuji za základ pro kvalitní volnou tvorbu. Proto v začátcích byly sériové dýmky hlavní náplní práce v mé dílně. Až získání prvotních zkušeností jsem se odvážil sám tvořit design mých prvních vlastních autorských dýmek.

Dnes mě inspiruje architektura, přírodní i čistě technické motivy. Hledám soulad mezi tvarem dýmky a přírodní krásu briarového dřeva. Tvary mých dýmek jsou často výrazné ale stále striktně funkční. V začátcích jsem s oblibou charakterizoval tvary mých dýmek jako „Barokní funkcionalismus“. Dnes se zpětně dívám na své první pokusy kriticky, ale některým tvarům čas neuškodil a maji svojí platnost i dnes. Je to určitě soutěžní dýmka pro Barcelona Pipa Club, Wankel, později další tvary: Souche, Colt , Hot Vulkan, Quadra a Break. Zajímavý byl komplet Cocon, rovná a zahnutá klubová dýmka pro můj mateřský PipE-club Dymka.net . Musím vzpomenout i kolekci sedmi dýmek Gaudí Dreams, která je opět spojena s mou oblíbenou Barcelonou. Nakonec doufám, že jsem se se ctí zhostil i přípravy soutěžních dýmek pro mistrovství světa v Mariánských Lázních v roce 2006.

O rok později, v roce 2007, jsem se setkal osobně v Anglii s Billem Aschtonem. Toto setkání a diskuse s ním mi otevřelo a zpětně objevilo prostor klasických tvarů dýmek, které se poslední dobou snažím v jemných variacích obměňovat. Je to jeden ze směrů, kterému se chci dále věnovat. Pro zpestření své tvorby rád používám další materiály, jako je oliva a „morta oak“. Experimentuji občas s jinými materiály na kroužky a aplikace. Vždy jsou to přírodní materiály: rohy, parohy, různé druhy kosti nebo ořechy. Mé dýmky mají dnes již většinou náustky pouze ručně tvarované z ebonitové nebo akrylové tyčoviny. Z kovů použiji někdy i mokume, ale mou nejoblíbenější aplikací je stále jednoduchý stříbrný kroužek, snad už typický pro mé dýmky.

Další nedílnou součástí života mého a v mé dílně se staly od roku 2006 amatérské dýmkařské workshopy. Nejdříve jsem je pořádal pro mé přátele dýmkaře z klubu a dnes jsou svým rozsahem dokonce již mezinárodní. Snažím se dát takto možnost kuřákům dýmky poznat vlastní zkušeností proces výroby dýmky a dokonce vyrobit si svou vlastní dýmku samostatně. Souběžně s tím se dílna v Kostelci stala i bodem setkávání s dalšími českými profesionálními výrobci dýmek a tuto tradici otevřených dveří dílny chci i v budoucnu dodržet. Setkání s kolegy je pro mne nejen příjemně strávený společný čas a diskuze nad taji tvorby dýmek, často je také vzájemnou přátelskou výzvou a inspirací pro další tvorbu.

Komentáře nejsou povoleny.